Columbine II

9. prosince 2009 v 11:01 | Kačka |  Columbine
Tragédie na střední škole Columbine se odehrála 20. dubna 1999. Columbine High School se nachází ve čtyřicetitisícovém městečku Littleton. Město leží v okrese Jefferson County, nedaleko Denveru, hlavního města státu Colorado. Dva studenti této školy, Eric Harris a Dylan Klebold, zde toho dne zastřelili dvanáct svých spolužáků, jednoho učitele a nakonec sami sebe. Dalších 24 studentů zranili, mnohé vážně. Nijak celou událost nezveličuji, když o pár řádků výše píši o tragédii, kterou poznal celý svět. Columbine je skutečně dobře známá a pro celé Spojené státy se jedná o tragédii s dosti hořkým a osobním nádechem. Proto mě zamrzelo, když jsem zjistil, že na českém ani slovenském internetu nenajdete o celé události ani jeden jediný komplexnější článek. Celý masakr je dodnes považován za nejhorší střelbu na amerických školách a za druhý nejhorší útok na školy v historii hned po neštěstí v Bath School, kde 18. května 1927 zemřelo při sérii bombových útoků 45 lidí, převážně dětí.
Masakr spustil mimo jiné debaty o právech držení zbraní a o snadné dostupnosti střelných zbraní ve Spojených státech. Na toto téma se mimo jiné zaměřil také levicový novinář Michael Moore ve svém silně zavádějícím a zkresleném, ale přesto oscarovém dokumentu Bowling for Columbine z roku 2003. Diskuse se také zaměřovaly na násilí ve školách a také na násilné filmy a videohry a jejich roli v americké společnosti a vliv na mladé lidi. Několik obětí, u kterých se věří, že byli zavražděni za své náboženské přesvědčení, se stalo zdrojem inspirace pro druhé, především pro křesťany. Mluvilo se také o bezpečnosti na školách, mnoho odpůrců střelných zbraní začalo zbrojit proti tzv. "goth" kultuře, heavy metalové hudbě, farmaceutickým antidepresivům užívaných dětmi, násilným filmům apod., které považovaly za "spoluviníky" celé tragédie… Celá akce pak také spustila tzv. morální paniku, během které bylo v následujících letech v celých Spojených státech ze školy propuštěno na patnáct studentů, z nichž někteří se dopustili takových přestupků jako byla slova "Jestli ten test nenapíšu na jedničku, zabiju se," apod. To vše a mnohem více je Columbine. To nejdůležitější se ale neodehrálo 20. dubna 1999, kdy se tragédie stala, ale v roce 1981, kdy přišli na svět její hlavní aktéři.

KRVAVÍ BRATŘI, VOJÁCI Z COLUMBINE
Eric Harris
(9. dubna 1981 - 20. dubna 1999)

Z dvojice střelců se nejdříve budu věnovat Ericovi. Dylanovy nejbližší a kamarádi totiž tvrdí, že poté, co se s Ericem Dylan poznal, jeho chování se v některých směrech změnilo - s Ericem se čím dál častěji scházel a podle většiny lidí, kteří oba kluky znali, to byl právě Eric, který měl na Dylana obrovský vliv.


Eric David Harris se narodil ve Wichitě, ve státu Kansas. Jeho nejbližší rodina byla složena z rodičů Wayna a Kathy a staršího bratra Kevina. Ericovo dětství bylo ve znamení častých stěhování, jeho otec totiž pracoval v americké armádě jako pilot vojenských letounů a musel se za svou prací s rodinou několikrát stěhovat, jen během Ericova dětství se musel Wayne i s rodinou přesouvat přes jedenáct různých základen od Ohia, přes Michigan až po New York. Nicméně v červenci roku 1993, kdy Wayne Harris odešel z armády natrvalo, se rodina defitivně přestěhovala z newyorského Plattsburghu do městečka Littleton v Coloradu, kde Eric nastoupil na základní školu Ken Caryl. Když žil v Plattsburghu, byl prý Eric "naprosto normálním klukem". "Spadla mi čelist, když jsem to slyšel," řekl v roce 1999 Ericův tamější spolužák Kyle Ross. "Byl typickej kluk, nic takového, co se o něm teď říká v televizi. Byl naprosto obyčejný, zajímal se o plno věcí,". V Littletonu pak Eric potkal svého nejlepšího kamaráda Dylana Klebolda. V roce 1996 Harrisovi koupili nový dům za 195 tisíc dolarů na Pierce Street. Stál jen pár kilometrů jižně od školy Columbine. Ve stejném roce nastoupil Eric právě na střední školu. Zde potkal Brookse Browna, se kterým se taktéž sblížil. Navíc Brooks se již od první třídy znal s Dylanem, který v Littletonu žil od útlého dětství, takže se ti tři stali dobrými přáteli. Zatímco Brooks zůstával téměř stejný, na Dylana měl Eric velký vliv, který se ještě stupňoval, když spolu začali chodit na školu.
Velkým Ericovým snem bylo připojit se k americkému námořnictvu, jen co dokončí školu. Právě na jaře 1999 si podal žádost o přijetí, která byla ale námořnictvem zamítnuta. Důvodem tehdy byla skutečnost, že Eric užíval lék Luvox, který byl považován za lehčí drogu. Jinými slovy, šlo o docela silný lék, který mu byl doporučen lékaři a psychology kvůli jeho problémům se zákonem z ledna 1998, o kterých se dál ještě zmíním.

Po střelbě se objevily některé teorie, které mluvily o tom, že byl Eric během útoku zdrogovaný a že právě vliv této drogy z velké části přispěl k celému neštěstí. Pitva, která proběhla hned další den po Ericově smrti, však neprokázala žádný větší stupeň těchto látek v jeho těle. To souhlasí s prohlášením Ericovy rodiny, které hovořilo o tom, že Eric už delší dobu Luvox neužíval. To samozřejmě vyvolalo diskuse o tom, že právě přerušení užívání léků způsobilo náhlou agresi. I tato teorie má však svoje velké mouchy, protože žádná vysoká škodlivost/návykovost léku nebyla nikdy prokázána. Další teorie pak hovořila o tom, že důvodem Ericovy agrese bylo jeho nepřijetí k armádě. I zde však autoři těchto myšlenek příliš nepochodí, protože zpráva o Ericově zamítnutí přijetí přišla víkend před masakrem a Eric se o ní do své smrti nedozvěděl.

V druhém ročníku na střední škole (1997) pracovali společně Eric a Dylan v BlackJack Pizza - na místě, kde později od svého známého Marka Manese koupili jednu ze zbraní, jenž později použili při útoku na Columbine. Během třetího roku na Columbine pak Eric potkal Tiffany Typherovou, se kterou prožil krátký vztah, jen byl však náhle ukončen klidným rozchodem. Eric potkal Tiffany ve speciální třídě zaměřené na němčinu, kterou sám Eric doslova zbožňoval. Poslouchal německou hudební skupinu Rammstein a texty jejich písní dokonce překládal do angličtiny a posílal je známým. Eric s Dylanem pak mimo jiné trávili plno času u počítačových her a internetu. K počítačové hře Doom II, jenž byla jednoznačně jejich nejoblíbenější, dokonce Eric vytvořil několik vlastních levelů, které jsou dodnes ke stažení na internetu. V roce 1997 pak Eric i Dylan způsobily několik vandalských útoků ve svém okolí. Šlo však jen o drobné přestupky a ze strany obou chlapců se jednalo především o legraci, než o vážně míněné kroky. U Dylana se důvody k podobným činům hledají jen obtížně, u Erica šlo o možnou kompenzaci jeho problémů na škole. Během svých studií na Columbine se totiž Eric často stával obětí šikany ze strany tzv. Jocks. To bylo na této škole souhrnné označení pro všechny školní sportovce - pro fotbalisty, baseballisty, basketbalisty apod. Ti Erica sice fyzicky nenapadali, avšak často měli k jeho osobě ironické poznámky a několikrát na Erica také mířily posměšky. Ač na toto všechno téměř nereagoval, získával si Eric čím dál větší nenávist k těmto lidem. Vyšetřovatelé se však po útocích z 20. dubna 1999 shodli, že velký zlom přišel na konci ledna 1998. 30. ledna se totiž Eric s Dylanem na ulici pokusili vykrást bílou dodávku, ve které předpokládali, že by mohli najít cennosti. Byli však chyceni, zatčeni policií a obviněni z krádeže a nedovoleného vstupu na cizí pozemek. V následujících měsících museli čelit vyšetřování a Eric byl nucen podstupovat sezení, na kterých se měl pokoušet o potlačování hněvu. S úspěšnou "léčbou" se však mohl po několika měsících naplno vrátit do života. A právě na jaře 1998 se v denících a notebocích Erica i Dylana objevovaly nenávistné útoky vůči jednotlivým lidem na škole nebo proti škole samotné. Ano, dnes se to může zdát téměř neuvěřitelné, ale během vyšetřování policie z Jefferson County zjistila, že oba kluci vražedný útok plánovali už jeden celý rok před samotným činem. Za tu dlouhou dobu nedali nic znát, nikdo, včetně jejich nejbližších, nezpozoroval na chování obou chlapců nic neobvyklého. Eric plánoval život v armádě, Dylan byl s několika lidmi ze střední již dopředu domluven na budoucím životě na vysoké škole. Krutou realitou dnes už ale je ta skutečnost, že toto všechno nebyly jejich sny, ale jen snaha zakrýt to, co skutečně chystali. Snaha bohužel dokonale úspěšná.

Dylan Klebold
(11. září 1981 - 20. dubna 1999)


Dylan Bennet Klebold se narodil v Lakewoodu v Coloradu. Jeho nejbližší rodinu tvořil otec Thomas, matka Susan a starší bratr Byron. Thomas byl uznávaný geolog, Sue doktorka. Oba pocházeli z Columbusu v Ohiu, kde také před lety chodili na tamější univerzitu. Sue pocházela z prominentní židovské komunity.
Dylan byl v Littletonu od svého dětství, takže i právě tady absolvoval veškeré typy vzdělání. Nejdříve nastoupil do školky Normandy. V prvním a druhém roce ve školce se dokonce stal součástí programu CHIPS, který v jakémsi kroužku soustřeďoval "obdarované" a talentované děti. V roce 1993 pak Dylan přestoupil na základní školu Ken Caryl. Jeho rodiče řekli vyšetřovatelům, že tento krok - přestup na novou školu - byl pro jejich syna dosti obtížný, protože Dylan byl velmi tichý a nesmělý kluk. V prvních letech na škole se však stal součástí fotbalového a baseballového mužstva. Již od prvního ročníku na základní škole trávil velké množství času se svým kamarádem z dětství Brooksem Brownem. Erica pak poprvé potkal v sedmé nebo osmé třídě, když Harris taktéž nastoupil na školu Ken Caryl. Skutečnými přáteli se Eric s Dylanem však stali až na střední škole - na Columbine oba společně i s Brooksem nastoupili na podzim roku 1995. Ve stejném roce mimochodem dostala škola Columbine vysoký příspěvek od státu, který činil 15 milionů dolarů. Z části peněz bylo pořízeno vybavení do počítačové učebny, do knihovny a vedením školy bylo také nakoupeno nové vybavení do školní jídelny a kavárny. Hned v prvním roce na škole se stal Dylan aktivním v přípravě školních divadelních her, které mohli studenti na náklady školy připravovat. Působil zde jako koordinátor hudby a světla. Navíc se společně s Ericem stal součástí columbineské video produkce, což byl jakýsi kroužek studentů Columbine, který se zabýval natáčením amatérských filmů. V průběhu let, kdy spolu budou Eric a Dylan spolupracovat, společně vytvoří několik krátkých a amatérských snímků s námětem nájemných zabijáků. Nejznámějším z těchto filmů je Hitman for Hire (odkaz na video je uveden dále) a Eric a Dylan zde vystupují jako nájemní zabijáci oblečení v dlouhých černých nepromokavých kabátech. Během svých studií se Dylan seznámil s Robyn Andersonovou, se kterou v následujících letech chodil a od které se vlastně až do své smrti neodloučil. V prosinci 1998 to byla právě Robyn, která pro kluky za jejich peníze koupila dvě brokovnice a jednu loveckou pušku. V té době Eric ani Dylan ještě nedosáhli věku osmnácti let a Robyn byla tedy jediná, která mohla zbraně koupit, aniž by kvůli tomu musela mít problémy se zákonem.
Důležitou roli v životě obou kluků sehrála i tzv. Trenchcoat Mafia, tedy Mafie dlouhých kabátů. Šlo o skupinku několika lidí přímo z Columbine a jejího okolí, která se vyznačovala tím, že její členové nosili dlouhé černé kabáty. Krom toho byli ale také někteří z nich vlastníky střelných zbraní, nejčastěji legálně zakoupených pistolí.

Nakonec je zvláštní, že si k sobě tito dva našli cestu. Vždyť ve výsledku byli oba tolik odlišní. Zatímco Dylan se relativně připojoval k dění na škole, Eric jej téměř ignoroval. Dylan se stal (ale jen v prvních dvou ročnících) součástí několika sportovních týmů, Eric se od sportování na škole naprosto distancoval. Dylan měl na škole velké množství přátel, pro Erica na škole krom několika dívek znamenal Dylan téměř všechno. Na druhou stranu byl zase Eric ve srovnání s Dylanem mnohem lepší a pečlivější student - mimo jiné uměl výborně programovat a také téměř plynule mluvit německy. Co je tedy nakonec svedlo dohromady? Někdo se domnívá, že láska ke zbraním, někdo si myslí, že to byla fascinace násilím a agresí, ale nikdo se to teď už doopravdy nedozví.

ODPOČÍTÁVÁNÍ DO TRAGÉDIE
Leden 1998
Při pokusu vykrást drahý automobil je Eric s Dylanem dopaden policií. Oba kluci jsou relativně brzy propuštěni, musí však podstoupit program, který u nich má vyvolat větší snahu při spolupráci se "systémem". Eric dále navštěvuje sezení, při kterých se má pokoušet potlačovat svůj hněv. Dylan i Eric však nakonec dostanou od psychologů, kteří podepsali jejich propouštěcí formuláře, "vysoká doporučení", se kterými se mohou plnohodnotně vrátit do společnosti.

Březen 1998
V Ericově notebooku se objevují první zmínky o útoku, který má být veden proti jeho škole. I Dylan na jaře stejného roku píše zase do svého deníku např. o nevědomosti lidí, která musí být potrestána smrtí. Eric se také zmiňuje o nacistech. Píše, že zatímco oni chtěli vyřešit židovskou otázku vyvražděním všech Židů, on by si nejvíce přál vyhlazení celého lidstva, včetně likvidace sebe samotného. V denících obou kluků se také objevují detailní mapky školy s popisky, které označují místa, kde by mělo být v době útoku co možná nejvíce lidí.
Léto 1998
Na internetu se objevuje online nová Ericova stránka. Popisuje na ní, jak si podomácku vyrobit výbušninu, která "může během oslavy posloužit jako pěkná výzdoba". I když tyto webové stránky znají i lidé blízcí Ericovy, nikdo nezasahuje. Krom této stránky vystavuje Eric na internetu i několik dalších webů, ze kterých je možné stáhnout si například jeho vlastní naprogramované levely do hry Doom.


Podzim 1998
Eric s Dylanem natáčí pro svou třídu ve video kroužku krátký amatérský film. Hrají v něm nájemné zabijáky, kteří mají za úkol zavraždit nepohodlného svědka. Film je natočen docela naturalisticky a detailně je v něm zobrazena i smrt onoho nešťastníka. Film vyvolal ve třídě rozporuplné reakce - některým film přišel zvláštní, jiným se zase líbil. Vždyť je to jen legrace. (Vlevo na fotce můžete vidět záběr přímo ze zmiňovaného filmu. Některé scény se odehrávaly dokonce přímo ve škole)Prosinec 1998
Dylanova přítelkyně Robyn koupí v obyčejném obchodním domě pro oba kluky dvě brokovnice a jednu pušku. Náboje pak Eric dokoupí ve Wall-Martu hned dole na ulici pár kilometrů od svého domu.

Leden 1999
Philip Duran, Ericův a Dylanův spolupracovník z BlackJack Pizza, jim doporučí dvaadvacetiletého Marka Mannese, který je prý schopen velmi jednoduše koupit zbraně a za stejnou cenu je pak tajně prodat. Dylan od něho ještě v lednu koupí TEC-DC9, velmi přesnou poloautomatickou pušku za 500 dolarů.
Březen 1999
Eric, Dylan i Robyn se na jaře 1999 několikrát objeví ve společnosti Trenchcoat Mafia, o které jsem se již

zmiňoval. Tito lidé, stejně jako Eric s Dylanem, měli také velkou zálibu ve střelných zbraních všeho druhu, což dost dobře ukázali i na jejich společném amatérském videu, které si natočili pro sebe. Ono video se jmenuje "Rampart Range". Odehrává se v lese několik kilometrů od Littletonu a jsou na něm krom nich vidět i Mark Mannes (od něhož Dylan na jaře koupil pušku) a Jessica Miklich, což jsou další členové skupiny. Střídají se a střílí ze zbraní všeho druhu - z pistole, lovecké pušky a dvou brokovnic, které mají Eric s Dylanem již od předešlého prosince. Jako terč jim slouží kmeny stromů a staré nepoužívané bowlingové kuželky.

Eric (vlevo) a Dylan se právě připravují k akci. V úplně stejném oblečení i s brýlemi na očích a s kšiltovkou na hlavě přišli v osudný den do školy. Teď jdou střílet, zatím ještě "nanečisto" - zbraně mají sice pravé a nabité, ale jdou si zastřílet do lesa. Na stromy a na kuželky...
9. duben 1999
Eric jedenáct dní před tragédií slaví své osmnácté narozeniny. Večer k němu přijedou Dylan s Robyn. Nechtějí, aby byl na své osmnáctiny sám.
16. duben 1999
Sean Kennedy, dvanáctiletý soused Harrisových a chlapec, který s Ericem často hrával pozemní hokej přímo na jejich ulici, později vypověděl, že v pátek šestnáctého a také následující víkend byl Eric celé dny zavřený v garáži a on občas slyšel zvláštní zvuky, které mu připomínali tříštění skla.
17. duben 1999
Sobotní noc. Velká sláva na Columbine. Probíhá totiž maturitní večírek. Na tzv. prom party se objevuje i Dylan se svými kamarády ze školy a Robyn. Eric chybí a zůstává venku. Na večírku je i Rachel Scottová, která bude za tři dny zabita ve škole. Její partner Nick Baumgart, který ji na večírku doprovází, je blízkým kamarádem Dylana i Erica. S Dylanem se Nick zná od dětství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama